North Sunderland and Seahouses Gardening Association.
Schedule for the
33rd ANNUAL SHOW : SATURDAY 5th SEPTEMBER 2015

Sports and Community Centre, Seahouses
Open to the public at 2.00 pm : adults £1, children free.
Presentation of trophies at 3.30 pm : auction/raffle at 3.45 pm.
AUCTION - Following presentation of the trophies at 3.30 pm exhibitors will be asked to place any items for sale on the auction table. This should allow the auction to proceed immediately after the presentation and give exhibitors more time to clear their entries.

VEGETABLE SECTION
E Kirk Cup
for best exhibit in section: C Teago Rosebowl for the most points in section.
Class 1 for the J Hogg Rosebowl: Collection of three types of vegetables (one of each).
Class 2: 1 Vegetable, 1 FlowerClass 3: 3 Potatoes Round WhiteClass 4: 3 Potatoes Round Coloured
Class 5: 3 Potatoes Kidney / Oval WhiteClass 6: Potatoes Kidney / Oval ColouredClass 7: 4 Varieties of Potatoes (2 of each)
Class 8: 3 Onions DressedClass 9: 3 Onion Sets (Globe)Class 10: 1 Onion to pass 12" ring
Class 11: 3 Onion Sets (Flat)Class 12: 6 Shallots RedClass 13: 6 Shallots White
Class 14: 6 Shallots Pear ShapedClass 15: 4 Pod PeasClass 16: 4 Runner Beans
Class 17: 4 French BeansClass 18: 4 Broad BeansClass 19: 2 Carrots Stump
Class 20: 3 Globe BeetrootClass 21: 1 CucumberClass 22: 2 Turnips White / Yellow
Class 23: 6 TomatoesClass 24: 1 CauliflowerClass 25: 1 Cabbage
Class 26: 1 Carrot LongClass 27: 1 ParsnipClass 28: 1 Long Beetroot
Class 29: 1 Pot Leek 6" ButtonClass 30: 1 Blanch LeekClass 31: 1 Vegetable Marrow
Class 32: Heaviest Vegetable

x
FLOWER SECTION
G Fender Cup
for best exhibit in section: M Runciman Cup for the most points in section
Russell Cup for the most points in vegetable and flower sections
Class 33: 1 Flowering Pot PlantClass 34: 1 Vase Sweet Peas 6 SpikesClass 35: Sweet Peas for Effect
Class 36: 3 Double Asters in vaseClass 37: 1 Vase Annuals Distinct KindClass 38: 1 Vase Mixed Annuals
Class 39: Lady's SprayClass 40: Gent's ButtonholeClass 41: 3 Decorative Dahlias Medium
Class 42: 3 Cactus Dahlias MediumClass 43: 3 Decorative Dahlias SmallClass 44: 3 Cactus Dahlias Small
Class 45: 3 Ball DahliasClass 46: 3 PomPom Dahlias to pass 2" RingClass 47: Dahlias staged for effect
Class 48: 1 Rose Hybrid TeaClass 49: 3 Roses Hybrid TeaClass 50: Bowl of Roses for Effect
Class 51: Mixed Flowers for EffectClass 52: 3 Chrysanthemums IncurveClass 53: 3 Chrysanthemums Reflex
Class 54: 3 Chrysanthemums IntermediateClass 55: 3 Spikes Spray ChrysanthemumsClass 56: 3 Gladioli
Class 57: 1 GladiolusClass 58: Floral Art (not to exceed 12" all round): flowers may be purchased.
Class 59: Pansies (4 on a board)

BAKERY SECTION
Association Salver
for best exhibit in section: GA Woodeson Cup for the most points in section
Class 60: 4 Sultana SconesClass 61: 4 Cheese SconesClass 62: 4 Fruit Girdles (round)
Class 63: Chocolate Cake (2 tins) Top IcedClass 64: Sandwich Cake Jam Filling (2 tins) may be dusted with icing sugar
Class 65: Dark Fruit CakeClass 66: Light Fruit CakeClass 67: Dark Gingerbread Loaf
Class 68: 4 Rock BunsClass 69: Apple Tart - Short CrustClass 70: 4 Ginger Snaps
Class 71: 4 Sausage RollsClass 72: A Quiche LorraineClass 73: 4 Pieces Tray Bake (same kind)
Class 74: Lemon DrizzleClass 75: Novelty Cake
Class 76*: Raspberry JamClass 77*: Blackcurrant JamClass 78*: Strawberry Jam
Class 79*: Lemon CurdClass 80*: Orange MarmaladeClass 81*: Tomato Chutney
* Classes 76 to 81: Jar must be labelled and dated. Top with wax seal and cellophane cover.

HANDICRAFT SECTION
Coxon Salver
for best exhibit in section: E Maclaren Rosebowl for the most points in section
Class 82: Baby's Hand Knitted CoatClass 83: Baby's Hand Knitted ArticleClass 84: Hand Embroidery (Mounted)
Class 85: Hand Embroidery (Unmounted)Class 86: Tapestry (Mounted)Class 87: Tapestry (Unmounted)
Class 88: Cross Stitch (Mounted)Class 89: Cross Stitch (Unmounted)Class 90: Any Hand Knitted Article
Class 91: Any Hand Knitted Article - Double KnittingClass 92: Crochet
Class 93: Quilting (By Hand)Class 94: Quilting (Machine)

ART, CRAFT, PAINTED PICTURE and PHOTOGRAPH SECTION
P Henderson Trophy
for best exhibit in section: F Clark Cup for the most points in section
Class 95: Greeting Card Any MediumClass 96: Greeting Card Computer GeneratedClass 97: Oil/Acrylic
Class 98: DécoupageClass 99: Any Other CraftClass 100: Water Colour
Class 101*: Portrait Colour PrintClass 102*: Scenic Colour PrintClass 103*: Animals Colour Print
Class 104*: Birds Colour PrintClass 105*: Flowers Colour PrintClass 106*: Black and White Print
* Classes 101 to 106: Print not to exceed 6" by 4", 152 mm by 100 mm.
Class 107: Colour EnlargementClass 108: Black and White Enlargement

DISASTER CLASS
Class 109: Display your Vegetable / Bakery / Handicraft Disaster with pride!

CHILDREN'S SECTION : (a) 9 years and under (b) 10 years and over in each class
M Moran Trophy
for best exhibit in section
Class 110: Edible NecklaceClass 111: 4 Decorated BunsClass 112: Biscuit
Class 113: Flower ArrangementClass 114: Decorative WellyClass 115: Spaceship
(Not to Exceed 12" x 12", 304 mm x 304 mm)
Class 116: Any Other Craft
Seahouses First School : Theme "What This Village Show Means to Me" : Each Year Group
Class 117: Piece of PoetryClass 118: PaintingClass 119: Pencil Drawing


Click for:   AGM ReportShow PhotosAGM AgendaSeahouses Website Home Page